Múzeum 21. storočia |
Múzeum 21. storočia – projekt modernizácie práce
Spoločnosť EDICO SK, a. s. a Slovenské národné múzeum realizovali v priebehu roka 2009 pilotný projekt „Múzeum 21. storočia“. Jeho cieľom bolo vniesť do múzejných odborných činností najmodernejšie technológie – uplatniť ich v oblasti ochrany a spracovania múzejných zbierok, ale aj pri následnom on-line sprístupnení múzejných fondov v digitálnej podobe. Miestom realizácie projektu sa od apríla 2009 do decembra 2009 stalo Slovenské národné múzeum – Múzeum židovskej kultúry v Bratislave. Zúčastnené osoby:Autor:
Účastníci projektu:
Stručný popis projektuProjekt „Múzeum 21. storočia“ sa zameriaval na dve hlavné oblasti - správu múzejných zbierok pomocou technológie RFID a digitalizácie zbierkových predmetov. Očakávanými výstupmi z jednotlivých oblastí boli: Virtuálna prehliadka zbierok múzeaV rámci projektu „Múzeum 21. storočia“ začína CEMUZ preverovať technológie digitalizácie vedomostí a vizualizácie múzejných zbierkových predmetov. Zmyslom digitalizácie je uchovanie a zhodnocovanie vedomostí o zbierkach múzeí, ale aj ich sprístupnenie prostredníctvom internetu. Ide o mimoriadne náročnú úlohu, ak uvážime, že SNM k dnešnému dňu eviduje viac než 3,5 milióna predmetov. Ich digitalizácia znamená, že kurátori a kustódi musia nielen vziať do ruky každý jeden predmet, ale spracovať všetky vedomosti o ňom a zabezpečiť jeho vizualizáciu. Pilotný projekt „Múzeum 21.storočia“ overuje metódy a testuje procesy vizualizácie. Hľadá najvhodnejšie technológie zachytenia každého detailu na každom jednotlivom zbierkovom predmete v takej kvalite, ktorá zachová všetky vizuálne informácie o ňom a umožní jeho odborné skúmanie. To v praxi znamená, že záujemca o históriu nebude musieť cestovať za expozíciami a bádateľ nebude musieť žiadať vyhľadanie, či zapožičanie reálneho predmetu, ale bude mať on-line prístup k jeho digitálnemu zástupcovi a dôležitým odborným informáciám. Tak bude múzeum poskytovať všetky poznatky o predmete a bude ho zároveň aj vizuálne sprostredkovávať v detailoch, ktoré ľudské oko nie je schopné bez pomoci prístrojov v reálnych podmienkach vidieť. A nielen to – z digitálnych zástupcov zbierkových predmetov je možné reprodukovať dvoj– či trojrozmernú kópiu predmetu.
Využitie RFID technológie v evidencii a ochrane zbierokSpráva zbierok je pri obrovských fondoch veľmi náročná (múzeá na Slovensku spravujú viac ako 15 miliónov zbierkových predmetov!) a jedna revízia vo väčších múzeách trvá viac ako 5 rokov. Pomocou technológie RFID sa zautomatizujú procesy evidencie a kontroly múzejných predmetov, vylúčia sa omyly, straty a neporovnateľne sa urýchli vyhľadávanie či revízia. V praxi to znamená skrátenie viacročného procesu revízie na niekoľko hodín. Projekt „Múzeum 21. storočia“ rieši uplatnenie technológie rádiofrekvenčných identifikátorov (RFID) v múzejnej praxi, pri napĺňaní hlavnej úlohy múzeí, ktorou je uchovanie dokumentov – dôkazov zaniknutých skutočností. Pokroková technológia identifikácie predmetov prinesie radikálnu zmenu v správe zbierok – zásadne ovplyvní metodiku a organizáciu vnútorných činností múzeí. Zároveň sa uplatňuje aj v automatizácii procesov vizualizácie zbierok, pri ktorých vznikajú stovky digitálnych súborov z jedného predmetu (v celonárodnom rozsahu to budú miliardy obrazových súborov).
none |